Jump to content
GigaDrinks.com форум

Уреди за намотки - Coil jigs

Recommended Posts

Мина доста време, от както бяхме казали, че ще получим такива уредчета, но най-накрая пътуват. Уредите са два вида и са добре познати, защото ги има на пазара от доста време. Днес обаче попаднах на още едно, което не бях виждал и реших да направя темата с идеята, ако попаднете и на други такива уредчета, да се обогатява информацията за тях в една тема. А също и ако някой има въпроси или има нужда от помощ (малко вероятно имайки предвид леснотата на използване), да не се разводняват другите теми.

Това са двата уреда, които чакаме:

coil-jig-2.jpg?1410072860 Wholesale_diy_coil_jig_vapetek_coil_jig.

А това е уредчето, на което попаднах днес:

• Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Това на клипа съм го заплануавал от месеци (един стар монтажник ми даде акъл) но се заинатих за неръждавейка и съответно за сега само се зъбя.

Освен да направя една бройка от дуралуминий и да видя как ще се държи, пък после дорника може да е от неръждавейка..... Тази седмица ще видя.

Edited by Topper

Адаш, ма адеде! Дори да е от дурал, ако пишката дето навива жицата е само набивка от да речем иглен лагер(с идеята да е по-твърдо), мисля че ще е всьо парядки.

И аз така го мислих на второ четене, включително че може да се слагат и различно Ф дорници... ма тогава трябва да се мисли и за стопорен винт на сърцевината, пък резба в алуминий.... ще видя, ще врътнем 1-2-4 варианта.

Различните дорници могат да бъдат свредла с различен диаметър. :thumbsup: 

И разбира се, със задължително фиксиране с напречен стопорен винт.

А на прибора от клипа, ако се навиват по-еластични проводници с по-малък диаметър, сигурно ще се наложи и двата края да се придържат с пръсти по време на намотаването. Иначе ще се получава хлабава спирала.

Сторм, и втория подвижен детайл е със скосен отвор, така с по-меки проводници може да се прекара и през двата и ще се самозатяга при навиване.

Точно тези отвори са болезнени при SS....

Сторм, и втория подвижен детайл е със скосен отвор, така с по-меки проводници може да се прекара и през двата и ще се самозатяга при навиване. ...

Благодаря! :majesty2:

Наистина, и втория детайл има щифтове от двете страни и скосен отвор, който се вижда на 50-тата секунда от видеото.

... Точно тези отвори са болезнени при SS....

Разбира се, знам го от опит. Пробивал съм неръждавейка с дрелка, припявайки едно стихче от стара градска песен:

" ... само бръчки по челата ..."   :)

Edited by Stormglass

Мина доста време, от както бяхме казали, че ще получим такива уредчета, но най-накрая пътуват. ...

coil-jig-2.jpg?1410072860

Отгоре в средата има отвор с резба и мисля, че е предназначен за завинтване на изпарители. Тоест, освен за навиване на нагреватели, уреда ще се ползва и като поставка-фиксатор за обслужваеми изпарители. (2 в 1)  :thumbsup:

Браво на Димитър, че зарежда такива хитроумни нАгоди!  :yahoo:

И накрайниците се прибират в тялото и се затапват с тапата на снимката. Така няма опасност да се загубят. Сега си смених всички намотки на дриповете, с това малко устройство стана бързо, лесно и качествено. Това определено е полезна джаджа, доволен съм!

Edited by NiOOH

Мина доста време, от както бяхме казали, че ще получим такива уредчета, но най-накрая пътуват. Уредите са два вида и са добре познати, защото ги има на пазара от доста време. Днес обаче попаднах на още едно, което не бях виждал и реших да направя темата с идеята, ако попаднете и на други такива уредчета, да се обогатява информацията за тях в една тема. А също и ако някой има въпроси или има нужда от помощ (малко вероятно имайки предвид леснотата на използване), да не се разводняват другите теми.

Това са двата уреда, които чакаме:

coil-jig-2.jpg?1410072860 Wholesale_diy_coil_jig_vapetek_coil_jig.

А това е уредчето, на което попаднах днес:

Уредчето горе вляво го имам вече от седмица и, честно казано, не прави чудеса. Това долу ми се струва интересно обаче...

Това, което имам предвид, е, че уредът горе вляво не прави стегнати намотките и въобще не е голямо улеснение. А този долу ми се струва, че предимството му е стегнатото навиване. Така ме си струва просто...

...а като видях днес новия Aspire Atlantis:

http://www.aspirecig.com/products/Atlantis/atlantis183.html

почвам да си мисля дали занимавката с така наречените "обслужваеми изпарители" си заслужава...

Ами намотките стават толкова стегнати, колкото ти успееш да ги направиш. :) На втория уред предимството е, че стават по-лесно и са по прибрани една към друга, но това колко са прибрани, също зависи от теб.